DSC_0874.JPG

Indijos Garbės Konsulas susitiko su Žemės Ūkio Ministru Broniumi Markevičiumi aptarti abiejų šalių bendradarbiavimą ir eksporto vystymo galimybes. Prekyba su Indija sudaro nedidelę Lietuvos eksporto dalį, tačiau yra pagrindinė žirnių importotuoja. 

Abiejų šalių bendradarbiavimas tęsiasi nuo 2015 m. kai Lietuvoje apsilankė Indijos žemės ūkio ir ūkininkų gerovės jaunesnysis ministras Shri Mihanbai Kundaryia, o Delyje 2016 m. pasirašytas susitarimo memorandumas dėl bendradarbiavimo žemės ūkio ir susijusių sektorių srityje tarp Indijos žemės ūkio ir ūkininkų gerovės ministerijos ir Lietuvos žemės ūkio ministerijos. Šiemet tarptautinėje parodoje „Žalioji savaitė 2017“ Berlyne įvyko ir pirmasis istorinis abiejų šalių žemės ūkio ministrų susitikimas – B. Markauskas su Shri Radha Mohan Singh aptarė aktualius bendradarbiavimo klausimus. Šiuo metu abi ministerijos ruošiasi pasirašyti ir konkretų 2017–2018 m. bendradarbiavimo Veiksmų planą. 

2016 m. metais lietuviškų žemės ūkio produktų eksportas į Indiją sudarė 61,1 mln. Eurų. Daugiausia eksportuota džiovintų žirnių (80 proc. eksporto), kviečių (18 proc.), šviežių žirnių, miltų. Preliminariais duomenimis, Lietuvos ūkio subjektai šiemet planuoja išvežti į Indiją apie 63 tūkst. tonų žirnių bei apie 60 tūkst. tonų kviečių. Pasak Indijos garbės konsulo, indus domintų ir lietuviškas šokoladas, ledai, kai kurių rūšių sūriai, nors pieno produkcija ši šalis apsirūpina 100 proc. ir yra didžiausia pieno gamintoja pasaulyje.  

Su R. K. Chaudhary aptariant situaciją grūdų rinkoje, kalba neišvengiamai pasisuko apie svarbiausią  aktualiją – augalų apsaugos reikalavimus, turinčius didelę įtaką eksporto reikalams, ir sudarančius tam tikrų sunkumų vežant grūdines kultūras į Indiją. Indijos nacionalinė augalų apsaugos organizacija (NAAO) reikalauja, kad į jų šalį įvežami žirniai būtų fumiguoti metilo bromidu, kuris draudžiamas ES. Šiuo metu Lietuvos augalininkystės tarnyba aktyviai veda derybas su Indijos NAAO, prašydama leisti eksportuojamus į Indiją krovinius apdoroti alternatyviais augalų apsaugos produktais.